Typy wymowy niemieckiej

Dzisiaj porozmawiamy sobie o wymowie języka niemieckiego. Wymowa niemiecka nie jest jednolita. Kiedy obserwujemy język ludzi solidnie wykształconych, którzy mówią poprawnie, zauważymy u nich pewne różnice w wymowie, w przypadku, gdy pochodzą z różnych stron Niemiec. Ta odmienność wymowy zauważana jest przede wszystkim w tonacji, oraz barwie głosu.

Gdzie są jeszcze różnice?

Zaznacza się ona także w różnorodnej odmianie głosek, które oznaczone są tymi samymi literami. Chcąc załatwić np. jakąś sprawę, czy swobodnie rozmawiając ze sobą, wówczas inaczej wymawia się różne słowa. Inaczej sprawa wygląda, gdy w grę wchodzi wygłoszenie jakiegoś poważnego przemówienia lub zabierając głos w ważnej dyskusji na zebraniu i nie tylko. Różnica polega na tym, że gdy rozmawiamy luźnie z daną osobą, nie wysilamy się szczególnie w mowie, która staje się być byle jaka, jednym słowem mało poprawna. Taki typ mowy prostej możemy wyuczyć się głównie w szkole, gdzie nauczyciele w najprostszy sposób wpajają nam wiedzę, nie zważają na jej poprawność językową. Poprawności językowej nauczymy się wtedy, gdy zapiszemy się na poważniejszy kurs języka niemieckiego, na którym wykładowcy w sposób profesjonalny starają się nas nauczyć mówić po niemiecku w sposób bardziej urzędowy, czyli na wyższym poziomie. Jest to bardzo ważna zaleta, ponieważ nie wiemy gdzie w przyszłości zechcemy pracować i jaki typ mowy będzie bardziej przydatny. Prowadząc daną audycję radiową czy telewizyjną wymagana jest właśnie mowa poprawna, zwana urzędową, ponieważ jesteśmy słuchani przez miliony osób, które jak by na to nie patrzeć, będą często od nas uczyły się poprawności językowej, nawet nieświadomie. Dzieje się tak dlatego, że to co ucho słyszy, mózg zapamiętuje. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, którzy nie potrafią jeszcze rozróżnić te typy wymowy. Ta umiejętność naprawdę ułatwi nam życie w niejednej sytuacji, z którą będziemy mieli przyjemność mieć do czynienia na co dzień. Należy bowiem w każdej dziedzinie życia dbać o staranność nie chodzi tylko o ładny wygląd, czy też ubiór, ale właśnie o styl mowy.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Jedna myśl na temat “Typy wymowy niemieckiej

  1. No, no to Ci dopiero 😛

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www